Co to jest Bitcoin?

Bitcoin oznacza różne rzeczy dla różnych ludzi. Dla niektórych jest to przyszłość swobodnego ruchu waluty bez wiązań z jakimkolwiek bankiem centralnym. Dla innych jest to czysto cyfrowy podmiot o wątpliwej wartości i wątpliwym pochodzeniu. Czym jednak jest Bitcoin, w najbardziej podstawowym znaczeniu?

W większości przypadkowych rozmów, można uciec wiedząc, że bitcoin jest w zasadzie cyfrową walutą. Ale oczywiście jest to o wiele bardziej skomplikowane. W rzeczywistości jest to o wiele bardziej skomplikowana sprawa.

Bitcoin jest z nami od 2009 roku, kiedy to osoba (lub grupa) pod pseudonimem Satoshi Nakamoto wprowadziła platformę (BTC, wielkoskalowy), w której znajduje się cyfrowa waluta (bitcoin, niskotonowy).

Bitcoin platforma jest zbudowana na koncepcji „proof of work” danych, które są drogie i czasochłonne w produkcji, ale mogą być łatwo zweryfikowane. W przypadku Bitcoin’ a dowód pracy jest tworzony w procesie „górnictwa” Aby wydobyć bitcoin, komputer musi wykonać skomplikowany algorytm, zasadniczo przechodzący przez pracę rozległych obliczeń w zamian za jakąś nowo wybijaną walutę. Ta cyfrowa waluta jest warta tego, co rynek decyduje o podaży i popycie.

Transakcje są powiązane z adresem Bitcoin użytkownika, który jest zapisywany w jego księdze głównej, zwanej blokowym łańcuchem. Jeśli adres ten jest powiązany z rzeczywistą tożsamością, transakcje można prześledzić wstecz do użytkownika; jeśli tak nie jest, to nie mogą. Ta względna anonimowość sprawia, że platforma przemawia do rzeczy takich jak zakupy incognito przez Internet.

Kluczowym elementem bloku blokowego Bitcoin jest fakt, że jest to otwarta, rozproszona księga. Dzięki rozproszonemu charakterowi tej księgi transakcje w łańcuchu blokowym są weryfikowane w drodze konsensusu każdego członka, oferując bezpieczeństwo i zaufanie bez udziału osoby trzeciej nadzorcy.

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać myśląc o tym, czym jest Bitcoin (lub bitcoin): nie ma jednej odpowiedzi. Bitcoin jest platformą, w której znajduje się cyfrowa księga, na której ludzie mogą kopać, przechowywać i handlować bitcoins, cyfrową formą waluty zarobioną przez algorytm komputerowy i powiązaną z żadną władzą centralną.

Jak utrzymać bity bezpieczne?

Jeśli zastanawiasz się nad procesem narastania bitcoinów, możesz zastanawiać się, gdzie je zatrzymać, kiedy już to zrobisz. Po zainwestowaniu czasu i zasobów w zasoby cyfrowe, czy można mieć pewność, że są one zablokowane bezpiecznie na czas, kiedy chcesz z nich korzystać?

W rzeczywistości bitcoiny nie są „przechowywane” nigdzie indziej. Jako podmiot czysto cyfrowy, to nie jest tak, jakby były trzymane w sklepieniach bankowych lub pod materacami. Są one dostępne poprzez adresy Bitcoin, które wymagają zestawu kluczy cyfrowych. Tak więc pytanie, jak bezpiecznie przechowywać bitcoins sprowadza się do bezpieczeństwa tych kluczy.

Każdy adres Bitcoin posiada dwa klucze:klucz publiczny” i „klucz prywatny„, adresy Bitcoin pochodzą z kluczy publicznych, a adresy Bitcoin są współdzielone. Pomyśl o tym jak o udostępnieniu Ci adresu e-mail: mogą wysłać Ci wiadomość e-mail, ale nie mogą dostać się do Twojej skrzynki odbiorczej, aby przeczytać Twoją pocztę. Podobnie, nikt nie może dostać się do portfela i wziąć z niego bitcoins z kluczem publicznym; może być tylko używany do wysyłania bitcoins. Dlatego też jest to bezpieczne.

Klucz prywatny jest tym, co pozwala użytkownikom wziąć bitcoins z portfela lub wysłać je do innych, i to jest to, co musi być chronione, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownika bitcoins. Kto posiada klucz prywatny jest uważany za „właściciela” bitcoinów pod tym adresem, chociaż technicznie możliwe jest posiadanie cudzych kluczy bez posiadania bitcoinów, do których prowadzą. Istnieje kilka różnych metod, które użytkownicy używają do ochrony swoich kluczy prywatnych.

Aby zachować klucz prywatny, możliwe jest szyfrowanie portfeli bitcoin za pomocą prywatnego hasła, ale jest to na ogół najbardziej podstawowy poziom bezpieczeństwa i taki, który może zostać naruszony przez hakerów lub wirusy komputerowe. Inni decydują się na całkowite zatrzymanie dostępu w trybie offline. Zamiast tego klucze prywatne są przechowywane w odłączonych bazach danych, dzięki czemu są bezpieczne przed zagrożeniami w internecie.

W ramach innego podejścia do ochrony wielu użytkowników wykorzystuje adresy multisignature’ owe, które pozwalają kilku stronom przechowywać ułamek adresu do klucza lub trzymać jeden z wielu kluczy podłączonych do jednego adresu. Kiedy jeden użytkownik chce uzyskać dostęp do bitcoinów, inni właściciele będą musieli również zatwierdzić transakcję. Liczba koniecznych podpisów może być dostosowana i użytkownicy mogą ją skonfigurować tak, aby weryfikacja wielokrotna była zapewniona przez poszczególne urządzenia, które są kontrolowane osobno.

Wśród dostępnych opcji zabezpieczenia kluczy prywatnych w portfelu bitcoin każdy z nich ma specyficzne zalety i wady, które użytkownicy będą musieli ważyć. Ważne jest, aby mieć pewność, że Twoja inwestycja jest chroniona w sposób, który zapewni Ci dostęp tak, jak tego potrzebujesz, a jednocześnie ochroni wszystkich innych.